Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tania-rezerwacja.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36
Tanie linie lotnicze
Zawsze z klasą: Eurolot
Centrum rezerwacji: WizzAir
Tanie przeloty: easyJet
Zarezerwuj tanie loty: Ryanair

Obwód kałuski – ziemia zsyłek

2011-04-15 Informator

W Rosji znajduje się wiee miejsc, których nazwa na trwałe zapisała się na kartach historii Polski. Niewątpliwie do jednego z nich należy Kaługa i jej obwód. Położenie miasta wyznacza rzeka Oka i kierunek południowo- wschodni od Moskwy.

Obwód kałuski

Nie dane geograficzne są jednak najważniejsze, a historia tych ziem. W czasie drugiej wojny światowej Rosjanie złamali porozumienia zawarte z polskim dowództwem i aresztowali członków Armii Krajowej. Wkrótce trafili oni do obozu jenieckiego o charakterze pzrejściowym w Miednikach Królewskich – jeszcze na Litwie. Polscy żołnierze odmówili jakichkolwiek pertraktacji, nie zgodzili się na wstapienie do dywizji gen. Berlinga. Masowa odmowa sprawiła, że władze rosyjskie zdecydowały najpierw o wywózce wyższej rangi oficerów, a następnie o wywiezieniu setek tysięcy żołnierzy w głąb Rosji. Największym punktem zbiorczym wywózki była wspomniana Kaługa. Ląowali tutaj polscy jeńcy, którzy byli wcielani do zapasowych pułków piechoty – po krótkim postoju byli transportowani dalej do lasów na wyrąb drewna. Wiele tragicznych opowieści wiąże się z nazwą jednego z miast znajdującego sie na terenie obwodu – mianowicie Kozielska. W latach 1939- 1940 założony zsotał tutaj obóz jeniecki. Jego więźnaimi byli przede wszystkim oficerowie, a także wyżsi rangą podchorążowie należący do stałej rezerwowej służby wojska. Trafili oni do Kozielska w wyniku następstw 17 września 1939 roku. Większośc zginęła wkrótce od strzału w tył głowy w Katyniu. Wcześniejsze podania mówią o zasiedleniu obszarów już w X wieku. Pierwszymi mieszkańcami byli Słowianie ze wschodu, którzy określali się przydomkiem Wiatyczów.

Ziemie zmieniały właścicieli, by w wiekach kolejnych przechodzić charakterystyczne dla zachodniej Rosji koleje losu. Na początku XVII wieku rządzili tu Polacy, później kolejno: wojska Napoleona, a od 1941 roku Wehrmacht.

Najbliższe wielkie lotnisko znajduje się 175 kilometrów od miasta – w Moskwie. Linie lotnicze, które docierają na którekolwiek z lotnisk w stolicy Rosji pozwalają nam na swobodę wyborów terminu lotu. Do 2009 roku funkcjonowało małe lotnisko w Grabtsevie, około 6 kilometrów od miasta, niestety zostało zamknięte. Tymczasem połączenia z Moskwą pozwalają na bezpośrednie loty PLL LOT, a także europejskich przewoźników.

Skomentuj

CommentLuv badge

Spam protection by WP Captcha-Free