Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tania-rezerwacja.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36
Tanie linie lotnicze
Zawsze z klasą: Eurolot
Centrum rezerwacji: WizzAir
Tanie przeloty: easyJet
Zarezerwuj tanie loty: Ryanair

Odwiedzamy Bratysławę

2011-03-03 Informator

bratislawaMieszkańcy południowej i południowo-wschodniej Polski są częstymi gośćmi na Słowacji. Nasz bliski sąsiad zarówno zimą jak i latem oferuje moc atrakcji w umiarkowanych cenach. Dla turystów mieszkających na północnych obszarach naszego kraju wygodną drogą może okazać się transport powietrzny dzięki usługom PLL LOT lub CSA.

Jeśli zdecydujemy się na podróż do stolicy Słowacji – Bratysławy możemy miło i efektywnie spędzić czas.

Bratysława nie jest dużym, ale bardzo malowniczo położonym i bogatym w historię ośrodkiem.

Nad miastem góruje Zamek, który widać z każdego punktu stolicy. Stoi na blisko stumetrowym wzgórzu z widokiem na dolinę Dunaju. Jego historia sięga IX wieku, a największy rozkwit przypada na połowę XV wieku. Od tego momentu gotycka konstrukcja była znana pod nazwą zamku zygmuntowskiego. Po przebudowie w okresie renesansu zyskał przydomek palfyowski. Dopiero za rządów Marii Teresy z zamku usunięto fortyfikacje i zyskał on luksusowe wnętrza. Obecnie mieści się w nim Skarbiec oraz Słowackie Muzeum Narodowe.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym Bratysławy jest katedra św. Marcina. Trójnawowa gotycka konstrukcja była miejscem koronacji łącznie 11 królów – w tym Marii Teresy oraz 8 królowych. Znajdujący się w środku barokowy posąg św. Marcina wyrzeźbiony przez Georga Rafaela Donnera prezentuje wyjątkowo wysoki poziom wykonania. Na szczycie wieży znajduje się pozłacana korona – imitacja węgierskiej korony królewskiej.

Syntezą panującego w Bratysławie stylu oraz atmosferę miasta stanowi zespół Rynku Głównego. Panuje na nim barok i secesja, występuje w szczątkowej formie gotyk oraz klasycyzm. Na obszarze rynku znajduje się Studnia Maksymiliana i Stary Ratusz. Studnia powstała pod koniec XVI wieku, została wyrzeźbiona z bezowego piaskowca. Obecnie nie pełni swojej pierwotnej funkcji – jest raczej fontanną – zdobi ją posąg rycerza na postumencie.

Patrząc na Stary Ratusz łatwo zauważyć mieszankę stylów w której powstał. Najstarszy narożnik powstał w XIII wieku. Gotycka brama oraz znajdująca się nad nią brama pochodzą z XV wieku, a sala sądowa pojawiła sie w XVII wieku.

We wnętrzu konstrukcji znajduje się renesansowy dziedziniec z arkadami, idąc dalej natrafimy na neogotyckie skrzydło o barwnej dachówce ceramicznej. Po wielu przebudowach wieża ratuszowa zyskała barokowy wygląd. Do najnowszych innowacji należy kurant wygrywający co godzinę melodię.

Opuszczając Bratysławę warto udać się w okolice wsi Devin. Leży 8 kilometrów na zachód od miasta. Na wzgórzu znajdują się ruiny zamku Devin. Lokalizacja przez wieki miała strategiczne znaczenie. Już Rzymianie i Celtowie wznieśli w tym miejscu swoją twierdzę. Podczas panowania węgierskiego gród przyjął charakter twierdzy granicznej. Przez wieki zmieniali się właściciele i funkcja zamku. Począwszy od XVIII wieku stracił swoją militarną pozycję i zaczął podupadać. W 1809 roku twierdzę wysadziły wojska napoleońskie. Odrodzenie zamku nastąpiło w połowie XIX wieku, gdy przejęli go słowaccy narodowcy.

Skomentuj

CommentLuv badge

Spam protection by WP Captcha-Free