Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tania-rezerwacja.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36
Tanie linie lotnicze
Zawsze z klasą: Eurolot
Centrum rezerwacji: WizzAir
Tanie przeloty: easyJet
Zarezerwuj tanie loty: Ryanair

2011 To był świetny rok gdańskiego lotniska

2014-10-23 Informator

Mimo, pyłów wulkanicznych i problemów ze śnieżycami na największych europejskich lotniskach, skutkujących odwołaniem wielu lotów, rok 2011 zapisał się złotymi literami w historii Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
lotnisko gdańskWedług wstępnych danych Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w samym miesiącu grudniu 2010 roku 153.760 pasażerów, czyli o 6,6 % więcej niż w grudniu 2009 roku.
Od 1 stycznia 2010 roku liczba obsługiwanych pasażerów systematycznie rosła osiągając 18 listopada 2010 roku, po raz pierwszy w historii lotniska rekordowe 2 miliony pasażerów. W całym 2010 roku obsłużono natomiast 2.232.590 pasażerów, co stanowi ogromny wzrost aż o 16,8%!. Taka dynamika wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów daje Gdańskiemu lotnisku powody do dumy na tle Polski, jak i również reszty Europy!

Świetne wyniki Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy wykazał także w zakresie przewozów cargo. W 2010 roku na lotnisku przeładowano 4.487 ton, co oznacza 11,7 % wzrost w stosunku do roku 2009.

Miniony rok, jako kolejny, minął pod znakiem inwestycji. Na realizację programu inwestycyjnego przypadającego na lata 2009-2015, do końca 2010 roku wydatkowano sumę 94,2 mln złotych. Wśród zrealizowanych dotychczas inwestycji znalazła się modernizacja systemu energetycznego lotniska, zakup systemu monitoringu hałasu oraz zakup najnowocześniejszego i jedynego w Polsce pojazdu ratowniczo-gaśniczego o napędzie 8×8. Do najważniejszych należą: budowa nowego terminalu pasażerskiego T2, budowa przedterminalowej płyty postojowej dla samolotów, budowa drogi kołowania, budowa systemu odprowadzania wód opadowych, budowa drogi patrolowo-technicznej, budowa bazy technicznej dla sprzętu lotniskowego oraz budowa stanowiska do odladzania samolotów. Dzięki wspomnianym inwestycjom już w 2012 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy będzie w stanie obsługiwać 5 milionów pasażerów rocznie (obecnie 2,5 miliona). Godzinowa operacyjna przepustowość portu wzrośnie, z obecnych 12, do 30 operacji lotniskowych (startów i lądowań łącznie).

„Jesteśmy dumni z tak wysokiego poziomu wzrostu liczby obsłużonych pasażerów w 2010 roku. Ten sukces zawdzięczamy przede wszystkim naszym pasażerom. Przez cały czas zabiegamy u obecnych oraz potencjalnych przewoźników, aby otwierali kolejne połączenia z Gdańska lub rozwijali już istniejące. Oczywiście stosowanie nawet najbardziej atrakcyjnych narzędzi marketingowych bez odpowiedniego poziomu popytu na przewozy ze strony pasażerów nie przyciągnie linii lotniczych. Sytuacja na pomorskim rynku pokazuje jednak przewoźnikom, że warto jest rozwijać siatkę połączeń z gdańskiego lotniska, a my, jako lotnisko i jako region jesteśmy skazani na sukces!” powiedział Tomasz Kloskowski Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

hala lotniska gdańsk

Rosnący ruch pasażerski, to także konieczność rozbudowy infrastruktury lotniskowej, podnoszącej nie tylko przepustowość portu, ale także dającej większy komfort podróżowania. W tym celu od 2009 realizowany jest największy w historii gdańskiego lotniska program inwestycyjny. Na tak szeroko zakrojone inwestycje potrzebne są bardzo duże środki finansowe. Tutaj mamy kolejny powód do dumy! Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest pierwszym i jak na razie jedynym lotniskiem w Polsce, które podpisało wszystkie umowy na wnioskowane dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna suma dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to aż 178,2 mln PLN!

Skomentuj

CommentLuv badge

Spam protection by WP Captcha-Free