Warning: Creating default object from empty value in /home/poland/domains/tania-rezerwacja.pl/public_html/wp-includes/bookmark.php on line 36
Tanie linie lotnicze
Zawsze z klasą: Eurolot
Centrum rezerwacji: WizzAir
Tanie przeloty: easyJet
Zarezerwuj tanie loty: Ryanair

Zielony pod każdym względem

2011-05-02 Informator

IrlandiaNa niewielkiej wyspie w zachodniej części kontynentu Europejskiego położona jest Irlandia. Kraina Celtów bardzo popularna jest wśród emigrujących do niej za pracą Polaków. Do Irlandii warto wybrać się też w celach turystycznych.

Na całym świecie kraj ten kojarzony jest z istniejącym już ponad 30 lat rockowym zespołem U2 oraz przypadającym na dzień 17 marca narodowym Świętem Dnia Świętego Patryka. W tym dniu irlandzkie miasta organizują liczne pochody uliczne i festyny z celtycką muzyką i tańcem, a w pubach serwowane jest okazjonalnie barwione na zielono tradycyjne irlandzkie piwo. Dominującym w tym dniu kolorem jest zielony, a jego symbolem przypisywana świętemu Patrykowi koniczyna. Był on krzewiącym w Irlandii chrześcijaństwo misjonarzem. Legenda głosi, że w wieku nastoletniego chłopca został porwany przez piratów z Brytanii i wywieziony na irlandzkie wyspy, skąd udało mu się uciec i wrócić do domu. Po proroczych objawieniach z powrotem jednak zawitał do Irlandii, by chrystianizować pogański kraj. Z pomocą koniczyny tłumaczył istnienie Trójcy Świętej. Według legendy przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych oraz uwolnił kraj od plagi węży. To właśnie jemu Irlandia zawdzięcza chrzest.

Stolicą Irlandii i jednocześnie największym jej miastem jest Dublin. Chociaż niewiele w nim starszych zabytków panuje tu specyficzna atmosfera. Uwagę na siebie zwraca zabytkowy Zamek Dubliński, pałace: Mansion House, Leinster House, Powerscourt Townhouse, katedry: Christchurch i Świętego Patryka (obie zwiedza się za opłatą). Centrum Dublina zdominowane jest przez niewysoką zabudowę w stylu gregoriańskim i neoklasycznym. Miasto szczyci się duża liczbą muzeów i galerii sztuki. Najchętniej odwiedzane jest Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Browaru Guinnessa oraz Galeria Narodowa skupiająca dzieła miedzy innymi Tycjana, Rembrandta i Caravaggia. Dublinowi nie brakuje także rekreacyjnych terenów. Posiada uważany za jeden z największych na świecie parków miejskich, Phoenix Park, będący na pewno największym w Europie. Jego powierzchnia liczy osiem kilometrów kwadratowych, a w jego obrębie znajduje się między innymi miejskie zoo, tereny sportowe i rezydencja prezydenta kraju.

Irlandia to nie tylko Dublin. Wiele w nim malowniczo położonych miast. Warto zajrzeć do atrakcyjnie usytuowanego pod szczytami górskiego masywu w zakolu zatoki, miasta Bantry. Na całe życie w pamięć wbiją się nam też niezapomniane widoki miasta Cashel. Warto również odwiedzić najpiękniejsze średniowieczne miasto Irlandii, Kilkenny. Z kolei w wąskich uliczkach Waterford możemy odbyć podróż w czasie i cofnąć się do okresu żyjących tu niegdyś wikingów.

W Irlandii najszybciej znajdziemy się drogą powietrzną. Często ukazują się promocyjne ceny na bilety lotnicze do Dublina. Kraj ten dysponuje czterema międzynarodowymi portami lotniczymi: w Dublinie, Cork, Knock oraz Shannon. Irlandia ma swoje linie lotnicze Aer Lingus, oferujące połączenia rejsowe oraz taryfy niskokosztowe. W Polsce linia obsługuje połączenia z Krakowa i Warszawy. Bilety lotnicze Aer Lingus można rezerwować przez Internet lub przez telefon. Warto podróżować tymi liniami do Irlandii, ponieważ oferują bogatą ofertę nie tylko połączeń, ale i promocji.

Skomentuj

CommentLuv badge

Spam protection by WP Captcha-Free